Jak obliczyć, ile prądu zużywa urządzenie? Zmniejsz koszt energii elektrycznej!
Spis treści:
Żyjemy w trudnych czasach, gdzie cena prądu jest naprawdę wysoka. Każdy szuka sposobu, jak oszczędzić. Przedstawiamy najprostszy sposób: obliczanie zużycia energii przez najpopularniejsze urządzenia, z których korzystasz w domu. Mając wiedzę na ten temat, możesz regulować zużycie prądu.
Jak obliczyć, ile prądu zużywa urządzenie? Prosty wzór
Dowiedz się, jak obliczyć ile prądu zużywa urządzenie, z którego najczęściej korzystasz w swoim domu. Obliczenia nie są skomplikowane i nie wymagają specjalistycznej, matematycznej wiedzy. Musisz znać jednak kilka podstawowych parametrów, ale większość z nich znajdziesz w rachunkach za prąd, na opakowaniach żarówek czy w instrukcji obsługi urządzenia.
Jak obliczyć zużycie prądu przez urządzenie? Przede wszystkim potrzebujesz następujących parametrów:
- cenę prądu za kilowatogodzinę u Twojego dostawcy energii elektrycznej,
- moc urządzenia podawana w watach lub kilowatach,
- czas pracy urządzenia.
Znając powyższe parametry, dowiesz się, ile prądu zużywa urządzenie elektryczne w Twoim domu. Wystarczy zastosować odpowiedni wzór, a jest nim:
moc urządzenia * czas użycia * stawka za energię.
Od czego zależy koszt energii elektrycznej?
Wiesz już, jak obliczyć zużycie prądu. Pora dowiedzieć się, dlaczego ceny energii kształtują się na takim poziomie, a nie na innym.
W 2021 roku średni koszt za kilowatogodzinę to 0,69-0,75 zł. W 2022 roku oraz 2023 roku na pewno te wartości są jeszcze wyższe, z uwagi na szalejące ceny prądu. Wpływ na to, ile kosztuje 1 kWh kształtują następujące czynniki:
- przesył energii – jest to tzw. opłata dystrybucyjna. Ustalana jest w zależności od terenu, na którym mieszkasz,
- opłata handlowa, czyli taryfa, na którą się zdecydowaliście. Każdy dostawca w Polsce ma własne taryfy, a kalkulator cen prądu może podpowiedzieć, która będzie dla nas najkorzystniejsza.
Średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym – porady na zmniejszenie kosztów energii elektrycznej
Wiesz już, ile kosztuje kilowat prądu oraz jak dużo energii zużywają urządzenia elektryczne w domu. Przyszedł czas, aby w dobie rosnących gwałtownie cen prądu, po prostu zacząć oszczędzać. Możesz to zrobić w skuteczny sposób stosując się do kilku porad:
- zużycie prądu możesz zmniejszyć dobierając u dostawcy taryfę dostosowaną do Twojego trybu życia. Taryfa jednostrefowa nie jest dla Ciebie, jeżeli całymi dniami nikogo nie ma w domu. Jeżeli pracujesz zdalnie, zupełnie niekorzystna będzie dla Ciebie natomiast taryfa dwustrefowa,
- jeżeli korzystasz z taryfy dwustrefowej, zmywaj, odkurzaj i eksploatuj urządzenia elektryczne tylko w godzinach, gdy prąd jest najtańszy,
- kup listwy odcinające, dzięki którym możesz wyłączyć zasilanie urządzeń elektrycznych przy pomocy jednego przycisku, gdy aktualnie z nich nie korzystasz,
- w związku z tym, że wiesz już ile kosztuje prąd, możesz zmniejszyć rachunki rezygnując z włączania trybu czuwania w urządzeniach,
- koszt energii elektrycznej zminimalizujesz także pamiętając o wyłączaniu światła, gdy wychodzisz z pomieszczenia,
- jako oświetlenie zewnętrzne warto zainwestować w lampy z czujnikami ruchu oraz zmierzchu, gdy samoistnie zapalają się oraz gasną,
- nie ładuj przez cały czas laptopa,
- praca i moc prądu elektrycznego jest znacznie intensywniejsza, gdy do lodówki wkładasz ciepłe potrawy,
- gotując wodę w czajniku elektrycznym, nalewaj dokładnie tyle, ile potrzebujesz,
- licznik zużycia prądu nie będzie dla Ciebie aż tak groźny, jeżeli kupując nowy sprzęt elektryczny zwrócisz uwagę na etykiety energetyczne. Wybieraj urządzenia maksymalnie energooszczędne. Moc urządzenia jest równie wysoka, a średnie zużycie prądu w domu jednorodzinnym będzie znacznie niższe.
Cena prądu w Polsce z każdym rokiem zwiększa się, tak samo jak dzienne zużycie prądu w domu jednorodzinnym. Aby regulować miernik poboru prądu, stosuj się do powyższych zasad. Wiesz już, jak obliczyć zużycie prądu z licznika, dlatego możesz mieć rachunki pod kontrolą. W obliczeniach pomoże także kalkulator mocy oraz zużycia prądu.
Znajdziesz w Morele
Żarówki LED - Smartdom - Żarówki specjalistyczne - Czujniki - Fotowoltaika
Komentarze (0)